Hoşgeldiniz
 

Dolgulu Çiçekli Tığ Oyası Modeli

Merhaba herkese!

Haftanın ikinci yayında bir aradayız! Bugün Almanya’dan Emine Hanım’ın istek yaptığı oya modelini yapacağız hep birlikte.

Çiçek motifinin yapılışı için öncelikle küçük boy bir plastik halkanın içine 15 adet sık iğne yapıp ip değişiyoruz.

Sonrasında her 2 sık iğnenin üzerine 4’er adet zincirden yaprakların zeminini hazırlıyoruz. Bu ağların içine daha sonra 3’er adet, diplerinde ki sık iğnelere de birer adet tekli trabzan yapıyoruz.

Motifin tüm etrafını bu biçimde yaptıktan sonra başlagığımız noktaya gelip 1 adet zincir çekip 3 trabzanın etrafından 6 adet dolgu yapıyoruz, dolguları toplayıp yeniden 1 adet zincir çekip sıradaki trabzanın tepesine batıyoruz.

Son olarak 6 adet zincir çekip motifin ters yönünden ilk trabzana batıp 1 adet zincir çekip oyanın düz yönünden ördüğümüz 6 zincirin içine 5 adet kirpik yapıyoruz. Böylece ilk yaprağımız bitiyor ve bu aynı işlemi diğer yaprakların zeminlerine uygulayarak motifi bitiriyoruz.

Son olarak yazmanın kenarına örümcekli motifler veya istediğiniz modelle motifi ekleyip kullanıma hazır hâle geiriyoruz.

NOT: ütü aşamasına oyanın ortasında bulunan plastik halkanın erimemesine dikkat ediniz, uygun olan ılık ısıda bir ütü ve oyanın üzerine nemli/sabunlu bir tülbent yerleştirmeniz 😉

Yorum, beğeni ve fikirlerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın! Kanalımıza abone olmayı ihmal etmeyin!

Bizlere ulaşmak için aşağıdaki sosyal ağları kullanabilirsiniz. İyi seyirler!

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak